Showbiz 3 Mars 2024, 12:46

Më thuaj shenjën e Horoskopit, të të them çfarë lloj inteligjence ke

Shkruar nga Pamfleti

Më thuaj shenjën e Horoskopit, të të them çfarë

Nëse jeni një Dem autoritar ose një Gaforre e dashur, çdo shenjë e zodiakut ka tiparet e veta më tërheqëse. Këto matje astrologjike madje mund të parashikojnë gjithçka nga pajtueshmëria juaj romantike deri tek shëndeti. Por kur bëhet fjalë për inteligjencën, cila shenjë ka më shumë?

Ujori dhe Akrepi janë shenjat më të zgjuara të zodiakut, thonë astrologët, por për dy arsye shumë të ndryshme. Ata të lindur nën shenjën e Ujorit kanë nivelet më të larta të inteligjencës analitike, e cila matet me aftësi njohëse dhe IQ.

Akrepat, nga ana tjetër, kanë më shumë inteligjencë perceptuese; ata janë më të mirë në vlerësimin real dhe në kuptimin e botës në përgjithësi.

Kjo nuk do të thotë se shenjat e tjera të zodiakut nuk janë inteligjente në mënyrën e tyre. Në të vërtetë, Binjakët dhe Peshoret kanë shumë zgjuarsi mendore, sipas Neil Crabtree, një astrolog në Shkollën Mayo të Astrologjisë.

Gaforrja dhe Peshqit janë më inteligjentë emocionalisht; me fjalë të tjera, ata shkëlqejnë në njohjen dhe arsyetimin me ndjenjat e tyre dhe të tjerëve.

Nga ana tjetër, shenjat e tokës: Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi tregojnë inteligjencë praktike. Dhe shenjat e zjarrit (Dashi, Luani dhe Shigjetari) kanë tendencë të jenë më intuitive, duke i bërë ata më të prirur për të marrë rreziqe dhe për të marrë pozicione udhëheqëse.

horoskopi inteligjenca