Sport 9 Qershor 2023, 17:14

53 mijë euro gjobë dhe një ndeshje me dyer të mbyllura, UEFA dënon Serbinë, shkak sjelljet raciste të tifozëve

Shkruar nga Pamfleti

53 mijë euro gjobë dhe një ndeshje me dyer të mbyllura, UEFA

Komiteti i Apelit i UEFA-s sanksionoi Federatën e Futbollit të Serbisë këtë të premte për të zhvilluar një ndeshje me dyer të mbyllura dhe gjobë për shkak të sjelljes diskriminuese të tifozëve të saj në ndeshjen kualifikuese për “EURO 2024” kundër Malit të Zi, të luajtur më 27 mars.

Sipas UEFA-s, pas sjelljes në ndeshjen e luajtur në Podgoricë, Komisioni i Apelit urdhëroi ekzekutimin e masës disiplinore, që ishte vendosur në korrik të vitit të kaluar nga Komisioni Disiplinor, për shkak të qendrimeve raciste, ekzekutimi i të cilit u pezullua për një periudhë prej dy vitesh.

Federata Serbe është urdhëruar gjithashtu të paguajë dy gjoba, në shumën totale prej 53.000 euro.

Megjithatë, pas një apeli të paraqitur nga Federata e Futbollit të Serbisë, Komiteti i Apelit i UEFA-s e mbylli çështjen që ishte hapur nga Komiteti Disiplinor për sjellje diskriminuese në ndeshjen kundër Lituanisë, gjithashtu kualifikuese për “EURO 2024”, e cila u luajt më 24 mars të vitit të kaluar.

Serbia, e cila kryeson Grupin G të kualifikueseve për “EURO 2024”, me gjashtë pikë, të arritura në fitoret ndaj Malit të Zi dhe Lituanisë, të dyja me nga 2-0, do të përballet me Bullgarinë më 20 qershor, në raundin e tretë.

komiteti i apelit i uefa federata serbe e futbollit