Sport 9 Qershor 2023, 19:32

“Champions është një ëndërr, kemi mësuar nga gabimet e 2-viteve më parë”, Guardiola: Haland do të na ndihmojë ta fitojmë

Shkruar nga Pamfleti

“Champions është një ëndërr, kemi mësuar nga

Trajneri Pep Guardiola doli në konferencën për shtyp në prag të finales së madhe të Championsit ndaj Interit. Ai foli për lojën e ekipit të tij si dhe lojën e zikaltërve. Ndër të tjera tekniku spanjoll foli edhe për sulmuesin Lautaro Martinez, duke e cilësuar si një lojtar të veçantë dhe të rrezikshëm në zonë.

Është fiksim apo ëndërr të fitoni Ligën e Kampioneve?

“Është një ëndërr. Është gjithmonë një ëndërr për të fituar trofe. Fjala fiksim është gjithashtu një fjalë pozitive, por padyshim që është një ëndërr për ne.”

Çfarë dueli do të jetë? Të gjithë ju shohin si favoritë…

“Nuk mund të kontrolloj se çfarë thonë apo mendojnë njerëzit. Gjithçka do të varet nga ne dhe nga Interi. Skuadra më e fortë do të jetë fituesi, nëse ata ngrenë kupën, Interi do të jetë më i madh se Siti. Ka rëndësi vetëm loja”.

Sa e rëndësishme do të jetë atmosfera?

“Shpresoj të jetë një natë fantastike, është kompeticioni më i bukur në botë. Ne jemi këtu, të gatshëm për të mbështetur UEFA-n në këtë kompeticion, për të ndihmuar tifozët të argëtohen.”

Cilët do të jenë çelësat e ndeshjes?

“Janë shumë. Interi është një skuadër që përdoret jo vetëm për t’u mbrojtur. Ekziston besimi se skuadrat italiane dinë vetëm të mbrohen, por Interi mund të bëjë shumë gjëra të tjera. Açerbi, Darmian, Bastoni dhe Onana janë shumë efektivë për të rifilluar skuadrën. Dhe të gjithë sulmuesit, nga Lautaro te Korrea, dinë të jenë të rrezikshëm. Interi ka aftësinë të mbajë topin dhe të përfundojë, ata dinë të sulmojnë nga qendra dhe nga krahët. Ne do të përpiqemi të mbrojmë sa më mirë që të jetë e mundur, të dyja të larta sa të ulëta”.

Haland ka pasur pak shanse në rastet e fundit…

“Unë nuk jam këtu për të diskutuar aftësinë e tij për të kthyer rastet në gola. Nesër ai do të jetë gati të na ndihmojë të fitojmë Champions.”

Cilat janë gjërat e rëndësishme për të pasur sukses. Mësimi që u jep të rinjve?

“Të kesh lojtarë të shkëlqyer. Të kesh Mesin më parë dhe Haland tani. A po qesh? Nuk po bëj shaka.”

Dy vite më parë ju humbët finalen nga Çelsi. Çfarë do të ndryshojë nesër?

“Do të doja t’ju tregoja shumë gjëra. Se ne kemi marrë mësimin tonë, por nuk di çfarë të them, janë ekipe të ndryshme, lojtarë të ndryshëm, vite të ndryshme. Ne nuk arritëm të fitonim kundër Çelsit. Ne kemi një plan për nesër, kemi një ide, por më pas duhet të shohim se çfarë do të prodhojë fusha. Jemi gati dhe do të përpiqemi”.

Në planin taktik, sa ndryshon përballja me një ekip që luan me dy sulmues?

“Kjo ndryshon shumë, ashtu si luan me katër ose pesë në mbrojtje. Ne do të duhet t’i menaxhojmë mirë tranzicionet.”

Çfarë mendoni për Lautaron?

“Mënyra se si ai ka luajtur në javët e fundit, çfarë mund të them? Ai është një kampion bote, një lojtar i veçantë, di të mbajë topin dhe të jetë i rrezikshëm në zonë. Ne po flasim për sulmuesin e një skuadre që do të luajë në finalen e Championsit”.

pep guardiola trajneri i mançester sitit finalja e champions league