finalja e Champions League

Kriza Rusi-Ukrainë, reagon Boris Xhonson: Finalja e Champions League nuk ka shanse të luhet në Shën Petërsburg - Bota
Bota22 Shkurt 2022, 19:45

Kriza Rusi-Ukrainë, reagon Boris Xhonson: Finalja e Champions League nuk ka shanse të luhet në Shën Petërsburg

Shkruar nga Pamfleti
Kriza Rusi-Ukrainë, reagon Boris Xhonson: Finalja e Champions League nuk ka

Kriza Rusi-Ukrainë, reagon Boris Xhonson: Finalja e Champions League nuk ka shanse të luhet në Shën Petërsburg

Vetëm në 24 orë, situata në Ukrainë ka ndryshuar në mënyrë radikale, pasi UEFA dy ditë më parë konfirmoi se nuk do të ndryshojë vendi i finales së Champions League tani duket krejt e kundërta.

Me një invasion rus në Ukrainë dhe me sanksione që do të ketë ndaj Rusisë nga BE apo SHBA, është e pamundur të mendohet se finalja e Champions League të luhet në St. Petërsburg më 28 Maj ashtu siç është konfirmuar më parë.

Shtypi britanik pothuajse e konfirmon që UEFA do të ndryshojë vendin e zhvillimit të finales që në fakt në dy vitet e fundit ka ndryshuar për shkak të pandemisë e kësaj radhe do të ndryshojë për shkak të një agresioni të pakuptimtë rus ndaj Ukrainës.

Për këtë ka folur vetë kryeministri i Britansë së Madhe, Boris Xhonson, duke dalë kundër Rusisë me çdo kusht.

“Ne kemi shqetësime serioze për sa i përket organizimit të eventeve sportive në Rusi, siç është finalja e Ligës së Kampionëve dhe do të diskutojmë për zgjidhjen e saj me institucionet përkatëse”, ishin fjalët e Xhonson.

Bota Boris Xhonson finalja e Champions League kryeministri britanik