Sport18 Mars 2023, 20:57

Kupa e Anglisë/ Siti dhe Haland turpërojnë legjendën e klubit, “Qytetarët” kualifikohen në gjysmëfinale, norvegjezi i jashtëzakonshëm

Shkruar nga Pamfleti

Kupa e Anglisë/ Siti dhe Haland turpërojnë legjendën e

Mançester Siti është kualifikuar në gjysmëfinalen e Kupës së Anglisë, pasi mundi me rezultatin e thellë 6-0 skuadrën e Bërnlit të trajnerit Vinsent Kompani, ish-lojtar dhe kapiten i “Qytetarëve”.

Ishte i zakonshmi Erling Haland që prishi ekuilibrat e sfidës në minutën e 32. 3 minuta më vonë, sulmuesi norvegjez dyfishoi shifrat.

Në fillimin e pjesës së dytë, ekipi i Guardiolës vazhdoi festivalin e golave, sërish me Haland, ndërsa listës iu bashkuan edhe Alvarez dhe Palmer.

Erling Haland është bërë lojtari i gjashtë i Premier Ligës që shënon më shumë se 40 gola në ndeshjet e luajtura në të gjitha kompeticionet në një sezon të vetëm.

Gjithashtu, Haland ka shënuar më shumë tregolësha në të gjitha kompeticionet në këtë sezon (6) se çdo lojtar tjetër i Premier Ligës të marrë bashkë (5).

Në 15 minutat e fundit të ndeshjes, Alvarez gjeti sërish rrjetën, me prapavijën e Bërnlit që u shpërfytyrua plotësisht. Siti kërkon t’i shkojë deri në fund këtij kompeticioni.

mançester siti bërnli kupa e anglisë