Sport28 Maj 2023, 17:29

Vershtapen dominon dhe në Monako, shiu dënon Ferrarin por nuk ndalin kampionin e Botës në Formula 1

Shkruar nga Pamfleti

Vershtapen dominon dhe në Monako, shiu dënon Ferrarin por nuk ndalin

Mbyllet gara për çminin e madh të Monakos, Maks Vershtapen arrin të triumfojë sërish. Piloti i RedBullit u nis i pari pas fitimit të provave zyrtare ditën e djeshme. Pas pilotit të skuderisë se Red Bullit u rendit Fernando Alonso.

Spanjolli startoi garën nga vendi i dytë, ku e mbajti deri në fund, duke mos arritur të parakojë holandezin. 

Ndërsa podiumi u plotësua nga Esteban Okon. Kurse Hamilton nuk shkoi më shumë se vendi i 4 në këtë garë, duke qendruar sërish jashtë treshes së podiumit.

Sharl Lë Klerk u dënua nga shiu. Piloti i skuderisë së Ferrarit arriti të kapte vendin e 3 gjatë garës, por humbi terren duke u rikthyer në vendin e 6 nga ku e nisi. 

Vershtapen dominon dhe në Monako, shiu dënon Ferrarin por nuk ndalin

maks vershtapen piloti i redbullit