Sport19 Mars 2023, 15:45

Vllaznia bie në Laç dhe humb terren me kreun, Egnatia dhe Teuta ndajnë pikët në Rrogozhinë

Shkruar nga Pamfleti
Vllaznia bie në Laç dhe humb terren me kreun, Egnatia dhe Teuta

Vllaznia zhgënjen sërish, këtë herë në transfertën ndaj Laçit, ku u mposht me rezultatin 2-0. Kur pritej që kuqeblutë të bënin kthesën dhe të reduktonin distancën me kreun, ishte Laçi ai që reagoi dhe falë dy golave të shënuar nga sulmuesi Guindo, ia doli të marrë 3 pikë mjaft të vlefshme.

Ishte kapiteni Gurishta, që bëri një gafë në kufijtë e amatorizmit në minutën e 32, kur provoi të driblojë dy kundërshtarë si mbrojtës i fundit, por Guindo i rrëmbeu topin dhe shkoi i pashqetësuar drejt portës, për ta dërguar në rrjetë.

Në minutën e 43, kurbinasit zbritën me një tjetër kundërsulm të shpejtë me dyshen Babatunde- Guindo dhe sulmuesi ia doli ta dërgojë sërish topin në rrjetë, duke dyfishuar avantazhin.

Pjesa e dytë nuk prodhoi asgjë për t’u shënuar, teksa Laçi u falet tre pikëve për t’u larguar disi nga zona e ftohtë dhe Vllazninë që mbetet në kuotën e 37 pikëve dhe komplikon objektivin për një vend në zonën europiane.

Është mbyllur pa fitues ndeshja tjetër e javës së 26 të Superiores, ajo mes Egnatias dhe Teutës. Në “Arena Egnatia” ishin vendasit që morën avantazhin të parët, me anë të mesfushorit Kasa në minutën e 26.

Megjithatë durrsakët ia dolën të rikthenin baraspeshën vetëm 12 minuta më vonë me sulmuesin shkodran Ildi Gruda, teksa rezultati mbeti i pandryshuar deri në fund të takimit.

Pjesa e parë u mbyll në barazimin 1-1. Pjesa e dytë u shoqërua me protesta të shumta nga tifozët rrogozhinas teksa loja u ndal për 15 minuta. Në minutën e 94 të sfidës Kallaku pati mundësinë e artë t’i dhuronte fitoren Teutës nga pika e bardhë e penalltisë, por gjuajtja e tij u ndal nga portieri Puja. 

vllaznia laçi egnatia teuta abissnet superiore