Atletiko e Madridit

Atletiko e Madridit fiton Europa League, Griezman thyen francezët e Marsejës (fotot dhe video) - Sport
Sport16 Maj 2018, 23:56

Atletiko e Madridit fiton Europa League, Griezman thyen francezët e Marsejës (fotot dhe video)

Shkruar nga Pamfleti

Atletiko e Madridit fiton Europa League, Griezman thyen francezët e Marsejës (fotot dhe video)

Dueli i madh i Ligës së Europës midis Marsejës dhe Atletikos së Madridit nxori fitues spanjollët. Kështu, Finalja e Europa League, kompeticionit të dytë më të rëndësishëm europian për klube, nuk prodhoi surpriza, pasi ishte pikërisht Atletiko Madrid që arriti të triumfojë. Në finalen e Lionit, spanjollët mposhtën Marsejën me rezultatin e pastër 3-0, duke mos diskutuar për asnjë moment fitoren e ndeshjes.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Ndërkohë që Franca vijon të ruajë marrëdhënie ‘të ngrira’ me Europa Leaguen, pasi asnjë klub i këtij shteti nuk e ka fituar këtë kompeticion, në finalen e sotme ishte protagonist pikërisht një francez. Antuan Griezman shënoi dy golat e parë për madrilenët, nga një në çdo pjesë loje, ndërsa rezultatin e vulosi Gabi në minutën e 89-të. Atletiko ngre kështu për herë të 3-të këtë trofe, që nga viti 2010, moment kur u emërua Europa League. Dy triumfet e tjera janë regjistruar në vitin 2010 dhe 2012.

Duhet thënë se diferencën në këtë ndeshje finale e bëri eksperienca e Atletikos, por edhe vetë francezi Griezman i cili shënoi dy nga tre golat e fitores, duke konfirmuar se është një nga top-lojtarët më të mirë në botë. Për Marsejën pozitive ishte fakti që arriti në finale, pas shumë vitesh mungesë në aktivitetet e mëdha europiane. /Pamfleti Sport

Sport