trajneri i Shqipërisë

“Krenar që jam trajneri i Shqipërisë”, flet ‘arkitekti’ i kombëtares: Pas humbjes me Poloninë e kuptova që do të kualifikoheshim - Sport
Sport17 Nëntor 2023, 20:57

“Krenar që jam trajneri i Shqipërisë”, flet ‘arkitekti’ i kombëtares: Pas humbjes me Poloninë e kuptova që do të kualifikoheshim

Shkruar nga Pamfleti

“Krenar që jam trajneri i Shqipërisë”, flet

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Silvinjo, i është gëzuar sot një kualifikimi historik të kuqezinjve në “EURO 2024”. Tekniku brazilian ka shprehur kënaqësinë që ishte pjesë e këtij rrugëtimi që do të vazhdojë në Gjermani, teksa ka lënë derën të hapur për prurje të reja.

“Falenderoj të gjihtë njerëzit që na kanë mbështetur dhe kanë bërë një punë fantastike. Është e bukur dhe jam krenar që jam trajner i Shqipërisë dhe ndiej pasionin dhe gëzimin e njerëzve. Kur flet Silvinjo, nuk jam vetëm unë por janë të gjithë stafi. Punohet mirë nga të gjithë, ka një pasion në punën që bëjmë e cila ndihet në rezultat dhe lojë. Është fantastike.

Kemi bërë një punë të mirë dhe kemi marë rezultate të mira. Futbolli nuk të jep gjithmonë atë që mëriton por ne kemi punuar mirë dhe meritojmë gjithçka. Ne do donim që disa gjëra të ishin ndryshe, por Moldavia luajti për gjithçka, ishte e vështirë. Nuk kanë humbur asnjë ndeshje përveç asaj kundër nesh në Tiranë.

Afrime të reja? Dyert janë të hapura, kemi një grup të konsoliduar por kjo është puna e një kombëtareje. Jemi në pritje të lojtarëve që kanë dëshirën të veshin këtë fanelë.

Cila ishte ndeshja që besova që do të shkojmë në Europian? Isha i binidur që ishte një grup i vështirë që në fillim. Momenti vendimtar ishte pas ndeshjes me Poloninë, ku luajtëm shumë mirë dhe humbëm. Pas asaj ndeshje pati një ndryshim të lojtarëve dhe aty nisi gjithçka.

A do ta fitojmë Europianin? (Qesh) Ndeshja e ardhshme është ajo ku kemi fokusin.”

silvinjo trajneri i kombëtares shqiptare