Bota23 Maj 2024, 13:10

“Martesa e zgjuar” mes Moskës dhe Pekinit që po shkakton makthe në Perëndim

Shkruar nga Vasilis Kostulas
“Martesa e zgjuar” mes Moskës dhe Pekinit që po shkakton
Vladimir Putin me homologun kinez, Xi Jiping/ Getty Images

Skenari i makthit nuk është gjë tjetër veçse një botë në të cilën Perëndimi do të përballej me Kinën dhe Rusinë në të njëjtën kohë.

Kina ishte vendi i parë ku Vladimir Putin udhëtoi pasi u betua për një mandat të pestë. Nuk duhet të jetë befasi. Së pari, Kina është një nga vendet e pakta në botë që mund të vizitoni pa u arrestuar. Së dyti , marrëdhëniet midis dy vendeve janë me të vërtetë në "kulmin e të gjitha kohërave". Deri në atë pikë sa presidenti i Rusisë shpreh interesin e tij për artet marciale kineze, duke treguar se njerëzit nga mjedisi i tij po mësojnë Mandarin.

Në të kaluarën, afrimi Rusi - Kinë është penguar nga frika e Moskës nga asimetria e madhësisë në një marrëdhënie që do të funksiononte në favor të Kinës. Përveç kësaj, çmimet e siguruara nga eksportet e gazit rus në tregjet perëndimore ishin qartësisht më të larta se ato që do të ofronte tregu më i lirë kinez. Në fund të fundit, Pekini nuk do të sakrifikonte vlerën e marrëdhënieve tregtare me SHBA-në dhe Evropën për hir të Rusisë. Por ndërhynë dy ngjarje të cilat kombinuan dhe eliminuan pengesat për thellimin e marrëdhënieve midis Moskës dhe Pekinit: izolimi i Rusisë nga Perëndimi pas pushtimit të Ukrainës dhe lufta tregtare e nisur nga SHBA në Kinë.

Rusia ka burime të bollshme natyrore dhe i mungojnë paratë dhe teknologjia. Kina ka nevojë për burime natyrore dhe është në gjendje të sigurojë para dhe teknologji. Në të njëjtën kohë, stili i qeverisjes në të dy vendet kishte bashkuar Kremlinin dhe Pekinin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së , ku ata bllokuan – zakonisht të frymëzuara nga amerikanët – vendime, si vendosja e sanksioneve kundër regjimeve autoritare.

“Flirti” mes dy vendeve ishte përshkallëzuar tashmë pas aneksimit rus të Krimesë dhe sanksioneve perëndimore ndaj Moskës. Pjesa e tregtisë me Kinën në tregtinë totale të Rusisë u rrit nga 10% para aneksimit të Krimesë në 18% përpara pushtimit rus të Ukrainës në 2022.

Lufta në Ukrainë

Pas kësaj, Kina mbajti lidhje me Rusinë, filloi të blinte rezervat ruse të energjisë me çmime të mira dhe nuk kritikoi drejtpërdrejt operacionin e Moskës në Ukrainë . Megjithatë, ajo është përmbajtur nga ofrimi i drejtpërdrejtë i armëve vdekjeprurëse për Rusinë, ka mbrojtur integritetin territorial të Ukrainës dhe nuk është përfshirë në shkelje të hapura të sanksioneve perëndimore, megjithëse disa kompani kineze janë akuzuar për dërgimin e mallrave të ndaluara në Rusi. Sido që të jetë, tregtia kino-ruse është rritur me të paktën 35% - nga 190 miliardë dollarë në 2022 në 240 miliardë dollarë në 2023. Përveç energjisë , Kina importon edhe produkte ruse si metale, mallra bujqësore dhe lëndë druri. Rusia buron mallra kineze , si pajisje industriale, makina dhe elektronikë. Disa nga importet përfshijnë mjete që thuhet se forcojnë përpjekjet e saj ushtarake, të tilla si çipat, dronët dhe mjetet e përparuara të prodhimit. Juani kinez i jep jetë sistemit financiar rus dhe importet e mallrave kineze i mbajnë dyqanet të furnizuara, duke argëtuar pasigurinë e konsumatorëve rusë.


Kina po përshkallëzon luftën tregtare me Evropën dhe SHBA-në

Pas paketës së sanksioneve perëndimore, Moska nuk ka zgjidhje tjetër veçse t'i drejtohet Kinës. Për Kremlinin, lufta është parimi themelor organizues i politikës së brendshme dhe të jashtme, e lëre më ekonomike. Në praktikë, Rusia përdor çdo gjë që e lejon të vazhdojë operacionin në Ukrainë, të mbështesë ekonominë e saj dhe të "dënojë" SHBA-në. Frika që ka ekzistuar gjithmonë në Kremlin ndaj Pekinit tani është vënë në flagrancë. Kina është një vend më i madh me një ekonomi më të avancuar teknologjikisht. Ajo ka fuqi më të fortë negociuese dhe qartësisht më shumë alternativa se Rusia. Pekini do të bëhet gjithnjë e më i aftë të diktojë kushtet e bashkëpunimit me Moskën , duke formuar në përputhje me rrethanat çmimet në transaksionet tregtare të dy vendeve. Por pasi u divorcua nga Perëndimi, Putin investon në marrëdhëniet me Kinën si një e keqe e domosdoshme. Nga rruga, tregtia me Rusinë i lejon Kinës të ndërkombëtarizojë monedhën kineze - rreth 70% e transaksioneve dypalëshe kryhen në juan.

Putin dhe Xi i kanë përshkruar lidhjet e tyre si një partneritet "pa kufij " . Megjithatë, konflikti i zgjatur në Ukrainë tani po e bën Pekinin më të nuancuar në pozicionet e tij.

BBC rishikoi raportet e mediave shtetërore në Kinë dhe termi "pa kufij" pothuajse është zhdukur nga deklaratat për marrëdhëniet me Rusinë . Në fund të fundit, kërcënimet e Putinit për të përdorur armë bërthamore e detyrojnë Pekinin të mbajë njëfarë distance, të paktën në aspektin e komunikimit, nga Kremlini. Përveç kësaj, SHBA-ja aktivizoi së fundmi një grup të ri sanksionesh kundër bankave dhe kompanive me bazë në Pekin dhe Hong Kong që punojnë me Moskën. Kina nuk duket se po e furnizon Rusinë me armë, por pikëpamja mbizotëruese në Uashington dhe Bruksel është se ajo po i siguron asaj teknologji dhe komponentë thelbësorë për operacionin në Ukrainë. Pekini këmbëngul se është neutral dhe se eksportet e diskutueshme janë për përdorime komerciale përveç luftës. Megjithatë, problemi për Kinën mbetet, pasi përmes rrugës tregtare përballet me presion në rritje për të ndërhyrë kundër Rusisë, ndërkohë që BE-ja. po shqyrton tarifa të ngjashme ndaj saj – ndër arsyet që nxitën udhëtimin e fundit të Xi në Evropë, në një kohë kur ekonomia kineze është e plogësht dhe kështu ajo nuk mund të përballojë të përballet me pengesa të reja nga partnerët e saj tregtarë.

Kina po zgjeron dominimin e saj në metalet kritike

Kina dhe Rusia janë më të lidhura sot se sa kanë qenë në çdo kohë që nga vitet 1950. Ngjitësja e tyre është konfrontimi me Perëndimin, prandaj analistët në SHBA dhe Evropë lëkunden për sa i përket perspektivës së tyre afatgjatë. Për momentin, momenti në bashkëpunimin e tyre është një nga humbjet më të mëdha kolaterale të Perëndimit në Ukrainë. Skenari i makthit nuk është gjë tjetër veçse një botë në të cilën Perëndimi do të përballej me Kinën dhe Rusinë në të njëjtën kohë./ Përshtatur nga Ekathimerini.gr

putin xi jinping