Politike13 Shtator 2023, 13:53

Kriza në PD, Indrit Sefa tregon skemën si Bardhi tentoi t’i dorëzonte partinë Berishës

Shkruar nga Pamfleti

Kriza në PD, Indrit Sefa tregon skemën si Bardhi tentoi t’i

Sekretari për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike, Indrit Sefa ka hedhur akuza të forta mbi grupin e Gazment Bardhit, në lidhje me qëndrimet e tyre në Partinë Demokratike.

I ftuar në Euronews Albania, Sefa tha se grupimi i Bardhit kundërshtonte mbajtjen e zgjedhjeve në Partinë Demokratike, pasi plani i tyre ishte që kjo forcë politike t’i dorëzohej pa kushte ish kryeministrit Sali Berisha.

Sipas Sefës, nëse do të pengohej mbajtja e zgjedhjeve, atëherë planet organizative në PD nuk do të ecnin kurrë dhe partia do t’i dorëzohej pa kushte ish-kryeministrit Berisha, nëse donte që të mbijetonte.

“Ne e kemi dhënë mundësinë gjithë deputetëve që të ishin pjesë e procesit zgjedhor, madje ata kanë qënë të deleguar në zonat përkatëse, kanë qenë pjesë e grupeve të punës. Të drejtë ose edhe detyrim që kanë pasur ndaj Partisë Demokratike që nuk e kanë ushtruar kurrë. Në qoftë se Partia Demokratike do të priste pëlqimin e secilit prej nesh për të ecur me planet organizative të saj, nuk kishte për t’u bërë kurrë. Mbase ky ka qenë edhe qëllimi, që të pengohej, zgjedhja e strukturave të Partisë Demokratike, të pengohej zgjedhjet e organizimit të Partisë Demokratike për të arritur në këtë rezultat që është dorëzimi pa kushte te Sali Berisha. Ky ka qënë objektivi i disa personave aty”, tha Sefa.

krize pd indrit sefa bardhi berisha parti