Politike22 Shkurt 2024, 13:00

Kuvendi miratoi paktin për emigrantët, 'Washington Post': Marrëveshje kontroverse, i heq barrën Italisë!

Shkruar nga Pamfleti
Kuvendi miratoi paktin për emigrantët, 'Washington Post':
Edi Rama

Ratifikimi i marrëveshjes me Italinë për emigrantët ka bërë jehonë në mediat e huaja.

Gazeta prestigjoze amerikane 'Washington Post' shkuan se marrëveshja 5-vjeçare kontroverse i shërben vetëm politikave të Giorgia Melonit.

Sipas gazetës kjo marrëveshje e kundërshtuar nga shumë palë do të vihet në funksion në një vend si Shqipëria që nuk është një shtet i BE.

Artikulli i plotë:

Kuvendi i Shqipërisë miraton marrëveshjen e diskutueshme për mbajtjen e emigrantëve drejt Italisë

Parlamenti i Shqipërisë miratoi një marrëveshje që vendi të mbajë mijëra azilkërkues për Italinë në një votim të së enjtes, pavarësisht protestave nga ligjvënësit e opozitës dhe grupet e të drejtave të njeriut.

Sipas marrëveshjes pesëvjeçare, Shqipëria do të strehonte deri në 3000 emigrantë të shpëtuar nga ujërat ndërkombëtare në çdo kohë. Me kërkesën për azil që pritet të marrë rreth një muaj për t'u përpunuar, numri i azilkërkuesve të dërguar në Shqipëri mund të arrijë deri në 36,000 në një vit.

Shqipëria nuk është një shtet i BE-së dhe ideja e dërgimit të azilkërkuesve jashtë bllokut është e diskutueshme. Marrëveshja u miratua nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, por është kritikuar gjerësisht nga grupet e të drejtave të njeriut.

Marrëveshja, e nënshkruar në nëntor midis kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe kryeministres italiane Giorgia Meloni, është pjesë e përpjekjeve të Melonit për të ndarë barrën e trajtimit të migracionit me vendet e tjera evropiane.

Parlamenti, i dominuar nga Partia Socialiste e krahut të majtë të Ramës, votoi 77-0 për të miratuar marrëveshjen në një votim të shkurtër 15-minutësh, ndërsa ligjvënësit e opozitës ulën votimin dhe u përpoqën ta prishnin atë me fishkëllima.

Rama nuk ishte në votim, por tha më pas se kjo tregonte se Shqipëria po qëndronte me Italinë dhe po vepron si një shtet i BE-së, duke “pajtuar të ndajë një barrë që Evropa duhet të përballojë e bashkuar si një familje e tërë përballë një sfide të guximshme që kapërcen ndarjen tradicionale e majtë dhe e djathtë.”

Opozita konservatore e Shqipërisë është përpjekur rregullisht të përçajë parlamentin që nga tetori për të protestuar kundër refuzimit të socialistëve për të krijuar komisione parlamentare për të hetuar rastet e dyshuara të korrupsionit në kabinet.

Një grup prej 30 ligjvënësish të opozitës shkuan më parë në Gjykatën Kushtetuese në një përpjekje të pasuksesshme për të bllokuar marrëveshjen për arsye të të drejtave të njeriut, por kreu i opozitës Gazment Bardhi nuk e komentoi atë përpara votimit.

Partia e vogël Drejtësi, Integrim, Unitet e mbështeti marrëveshjen me tre votat e saj.

Dhoma e ulët e parlamentit të Italisë miratoi marrëveshjen në janar, e ndjekur nga Senati në fillim të këtij muaji.

Dy qendra përpunimi do të ngrihen në Shqipëri me një kosto për Italinë prej më shumë se 600 milionë euro (rreth 650 milionë dollarë) gjatë pesë viteve. Objektet do të drejtohen plotësisht nga Italia, ndërkohë që ajo do të përshpejtojë kërkesat e tyre për azil. Meloni ka thënë se pret që ato të bëhen funksionale deri në pranverën e vitit 2024.

Italia do të mbetet ligjërisht përgjegjëse për migrantët gjatë gjithë procesit dhe do t'i mirëpresë ata nëse do t'u jepet mbrojtje ndërkombëtare ose do të organizojë dëbimin e tyre nga Shqipëria nëse refuzohet.

Ata të kapur brenda ujërave territoriale të Italisë, ose nga anijet e shpëtimit të operuara nga organizata joqeveritare, do të ruanin të drejtën e tyre sipas ligjit ndërkombëtar dhe të BE-së për të aplikuar për azil në Itali dhe për t'i trajtuar kërkesat e tyre atje.

Rama ka thënë se Shqipëria qëndron përkrah Melonit në shenjë mirënjohjeje në emër të shqiptarëve që gjetën strehim në Itali dhe “i shpëtuan ferrit dhe imagjinuan një jetë më të mirë” pas rënies së komunizmit në Shqipëri në vitet 1990.

Italia ka kërkuar ndihmë nga vendet e tjera të BE-së për të trajtuar numrin në rritje të mbërritjeve. Të dhënat nga Ministria e Brendshme e Italisë treguan se ardhjet e emigrantëve në Itali u rritën me 50% në 2023 nga viti i kaluar. Rreth 155,750 emigrantë arritën në brigjet italiane vitin e kaluar, duke përfshirë më shumë se 17,000 të mitur të pashoqëruar, krahasuar me 103,850 në 2022.

 

edi rama ratifikimi i marrëveshjes me italinë