Politike27 Mars 2023, 12:58

Presidenti i Austrisë takon Begajn: Shqipëria të heqë dorë përfundimisht nga “Pasaportat e Arta”

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti i Austrisë takon Begajn: Shqipëria të heqë

Austria ka kërkuar nga qeveria që të zbatojë rekomandimet e BE sa i takon planit për “Pasaportat e Arta”.
Presidenti austriak Alexander Van der Bellen po zhvillon sot një vizitë në vendin tonë dhe gjatë një konferencë për mediat me homologun Bajram Begaj, ai u ndal te ambicia e Shqipërisë për integrimin në BE.

“Procesi i anëtarësimit është shumë i gjatë. Austria në atë kohë ka pasur negociata të shpejta, katër apo 5 vjet. Sa i përket Shqipërisë kemi kohë që i mbështesim, duhet ti mbështesim edhe më shpejt. Më duket interesante që ministri i jashtëm, duhet për tu marrë shembull. Thotë ose je brenda ose jashtë. Ose je anëtar i unionit, ose nuk je. Një temë kritike është Kosova dhe Serbia pas eksperiencës me Qipron. BE do ketë rregulla të qarta. Këtu kemi shpresë për rezultate të mira pas bisedimeve të mira. Më bie ndërmend sa i përket Shqipërisë vetëm çështja e pasaportave të arta, që qeveria ka vendosur ta lërë pezull. Nuk është një proces për të cilin është marrë një vendim. Mendoj që Shqipëria do ndjekë udhëzimet e të drejtës europiane”, tha Bellen.

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen tha se në takimin me presidentin Bajram Begaj, në fokus ishte reforma në drejtësi dhe bashkëpunimi ekonomik. Ai theksoi se Austria është në mbështetje dhe duke rritur bashkëpunimin për Shqipërinë.

“Jam shumë i lumtur që ndodhem në Shqipëri dhe ju falënderoj president për këtë miqësi kaq të madhe shqiptare. Vizita ime sot është në kuadrin e një tradite të madhe të miqësisë Shqipëri-Austri. Diskutuam me Begajn se si mund të rrisim më shumë bashkëpunimin mes 2 vendeve. Agjencia austriake për zhvillim është prej 3 vitesh aktive në Shqipëri dhe që ka ndikuar në reformën në drejtësi. 2 ministrat e drejtësisë po nënshkruajnë deklaratë për forcimin e shtetit të së drejtës. Kemi bashkëpunim dhe në fushën e arsimit. Shkolla austriake në Shkodër gëzon reputacion shumë të mirë. Është një HTL me pikë të fortë informatikën dhe shkencat e komunikimit dhe s’është për tu habitur që është pranuar kjo gjë. Austria e mbështet edhe këtu Shqipërinë. Forcon ofertën me punonjës të kualifikuar që është temë në mbarë Europën. Për të intensifikuar më shumë marrëdhëniet jam i nderuar që do hapim forumin ekonomik”, tha ai

Gjatë fjalës së tij Begaj tha se Shqipëria dhe Austria kanë një partneritet të veçantë. Gjithashtu ai falënderoi Austrinë për mbështetjen që i ka dhënë Shqipërisë për rrugëtimit europian, mbështetjen ekonomike, politike e mbështetjen për reformën në drejtësi.

“Biseda kishte në vëmendje çështjen e rrugëtimit evropian të Shqipërisë, i përcolla vlerësimin për gjithë mbështetjen që Austria i ka dhënë Shqipërisë në rrugëtimin europian, mbështetja ekonomike, politike e mbështetja për reformën në drejtësi. Kjo vizitë është një dëshmi e angazhimit serioz të Austrisë së procesit integrues të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor. E informova mikun për përparimin e bërë në reformat e integrimit europian dhe rezultatet konkrete në këtë drejtim. E sigurova që Shqipëria mbetet dedikuar në të gjitha nivelet për rezultate të reformën në drejtësi. E falënderova për mbështetjen e plotë që Austria i ka dhënë Kosovës, liberalizmin e vizave dhe dialogun Kosovë serbi. Rikonfirmuam qëndrimet e vendeve për dënimin e këtij agresioni të paprovokuar dhe mbështetjen e palëkundur ndaj popullit ukrainas dhe integritetin territorial të saj”, tha Begaj.

“pasaportat e arta” alexander van der bellen bajram begaj