Kosova 1 Qershor 2023, 15:13

Sveçla: Protestuesit po nxirren pa dëshirë në Veri, detyrohen të nënshkruajnë lista me emra

Shkruar nga Pamfleti

Sveçla: Protestuesit po nxirren pa dëshirë në Veri,

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla, tha të enjten se pas refuzimeve për të marrë pjesë në protesta e organizime të drejtuara nga Lista Serbe, protestuesit po detyrohen të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre.

Ai u shpreh se serbët e Kosovës në vazhdimësi janë nën trysni dhe kërcënime që të kryejnë veprime jashtë vullnetit të tyre.

Pas kushtëzimeve për të marrë pjesë në protesta e organizime të drejtuara nga Lista Serbe, protestuesit sot po detyrohen të nënshkruajnë në lista pjesëmarrjen e tyre në protestë. Haptazi ky është një mjet për të ndërmarrë veprime të mëvonshme ndaj atyre që nuk kanë qenë prezent në protestë”, tha ai.

Kjo mund të nënkuptojë kërcënime dhe dhunë fizike ndaj tyre dhe familjarëve, largime nga puna si dhe dëmtim të pronave të atyre personave”, shkroi Sveçla në llogarinë e tij në Facebook.

Ministri u shpreh se Qeveria e Republikës së Kosovës dhe të gjitha institucionet e sigurisë qëndrojnë të angazhuara e përkushtuara maksimalisht në shërbim të të gjithë qytetarëve të vendit pa dallim.

Dënojmë ashpër veprimet e vazhdueshme të Listës Serbe dhe bandave kriminale të drejtuara nga ta, me porosi të Beogradit. Këto taktika duhet të ndalen që qytetarët serb të Kosovës të jetojnë pa presione e kërcënime”, përfundoi ai.

zvecla kosova