Sport 4 Mars 2024, 17:09

1 grup me 36 ekipe, UEFA prezanton formatin e ri të Champions League! (Video)

Shkruar nga Pamfleti

1 grup me 36 ekipe, UEFA prezanton formatin e ri të Champions League!

UEFA Champions League do të pësojë një transformim të rëndësishëm duke filluar nga sezoni 2024-2025. Ky ndryshim, i njohur si "modeli zviceran", shënon një largim nga formati tradicional i fazës së grupeve dhe prezanton një strukturë më gjithëpërfshirëse dhe dinamike.

Sipas sistemit të ri, Liga e Kampionëve do të zgjerohet për të përfshirë 36 ekipe në fazën e tij të grupeve, nga 32 aktuale. Ky rregullim lejon një përfaqësim më të gjerë të klubeve, duke siguruar një turne më konkurrues dhe më tërheqës. Thelbi i kësaj reforme qëndron në ndeshjet e fazës së ligës, ku çdo skuadër pjesëmarrëse është e garantuar të luajë tetë ndeshje - katër në shtëpi dhe katër jashtë.

Ky organizim është në kontrast të fortë me formatin e mëparshëm, ku skuadrat ndaheshin në tetë grupe me nga katër, duke luajtur gjashtë ndeshje në një sistem të dyfishtë. Në formatin e rinovuar, skuadrat nuk do të përballen dy herë me tre kundërshtarë, por në vend të kësaj do të konkurrojnë kundër tetë skuadrave të ndryshme, duke siguruar një shumëllojshmëri ndeshjesh dhe duke zvogëluar parashikueshmërinë e takimeve.

Këto ndeshje përcaktohen përmes një shorti që vendos 36 skuadrat në katër vazo bazuar në koeficientët e tyre në UEFA, ku secili klub luan nga dy ekipe nga secila vazo. Kjo metodë synon të balancojë konkurrencën dhe të krijojë më shumë "ndeshje të mëdha" në fillim të turneut, duke rritur tërheqjen dhe intensitetin e tij. Renditja përfundimtare do të përpilohet në një tabelë të vetme të ligës, ku tetë skuadrat e para do të kalojnë automatikisht në raundin e 16-të.

Skuadrat që do të përfundojnë në vendin e nëntë dhe të 24-të do të hyjnë në një play-off me eliminim me dy-ndeshje për të siguruar një nga tetë vendet e mbetura në 16-shen e fundit, duke shtuar një shtresë tjetër emocioni dhe pasigurie në garë. Veçanërisht, nuk do të ketë mbrojtje të vendit në raundet e eliminimit, duke krijuar terrenin për përplasje të mundshme brenda vendit në fazat e fundit të turneut.

Ky rregullim trajton edhe ndarjen e vendeve shtesë në Ligën e Kampionëve. Dy vende do t'i jepen klubeve nga ligat me performancën më të mirë në Evropë, në bazë të performancës së tyre në sezonin aktual, ndërsa një vend tjetër do t'i takojë skuadrës së tretë në ligë, e renditur e pesta në koeficientin e UEFA-s. Për më tepër, rruga kualifikuese për kampionët do të ketë një rritje nga katër në pesë ekipe, duke siguruar pjesëmarrje më të gjerë nga i gjithë kontinenti.

UEFA ka treguar qartë se ne jemi plotësisht të përkushtuar për të respektuar vlerat themelore të sportit dhe për të mbrojtur parimin kyç të garave të hapura, me kualifikim të bazuar në meritat sportive, plotësisht në përputhje me vlerat dhe modelin sportiv evropian të bazuar në solidaritet. Jam vërtet i kënaqur që ishte një vendim unanim i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, me Asociacionin Evropian të Klubeve, Ligat Evropiane dhe shoqatat kombëtare që të gjitha pajtohen me propozimin e bërë. Një tjetër dëshmi se futbolli evropian është më i bashkuar se kurrë”, tha Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin gjatë prezantimit të projektit të ri.