Sport 4 Mars 2024, 16:25

Përballja ndaj Lazios jetike, Tuchel në “fije të perit”: Të stërvitemi mirë sot dhe të luajmë mirë nesër

Shkruar nga Pamfleti

Përballja ndaj Lazios jetike, Tuchel në “fije të

Trajneri Thomas Tuchel, tha se lojtarët e Bayern Munich do të duhet të ndihet nën presion nëse duan të japin një performancë të lartë dhe të përmbysin rezultatin 1-0 në ndeshjen e kthimit të 1/16 të Champions League të së martës kundër Lazios.

Bavarezët janë larg nga më të mirat e tyre, pasi kanë arritur vetëm një fitore në pesë ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat, me Tuchel të vendosur të largohet në fund të sezonit, një vit më herët se kontrata e tij.

Së fundmi ata u ndalën në një barazim 2-2 në Freiburg të premten për të rënë 10 pikë prapa kryesuesve të Bayer Leverkusen në Bundesligë.

"Unë mendoj se situata për ne është shumë e qartë, por për një performancë të lartë duhet të ketë një presion të caktuar. Rezultatet tona më të fundit, duke përfshirë humbjen në ndeshjen e parë në Itali, nënkuptojnë se kjo nuk do të jetë super e lehtë nesër. Presioni është i nevojshëm. Do të jetë atje nesër. Ne duhet të fitojmë me dy gola kundër një skuadre italiane, një ekipi të Maurizio Sarri. Shiriti është i lartë", tha Tuchel.

Bavarezët, të cilët kanë fituar 11 titujt e fundit të ligës vendase dhe kanë fituar trofeun e tyre më të fundit të Ligës së Kampionëve në vitin 2020, janë në rrezik të përfundojnë pa asnjë titull këtë sezon.

Dështimi për t'u avancuar të martën në Ligën e Kampionëve mund të nënkuptojë gjithashtu një largim edhe më të hershëm për Tuchel.

Unë e di se për çfarë kemi rënë dakord dhe çfarë kemi komunikuar, por mund të jeni i sigurt se askush nuk ka më shumë ambicie se unë për të fituar ndeshjen nesër. Nesër çdo minutë do të llogaritet. Durimi po, nëse bëhet fjalë për të mos u frustruar nëse gjërat zgjasin pak. Durimi jo, nëse ka të bëjë vetëm me krijimin e posedimit. Nuk kemi kohë për të humbur. Koha është në anën e Lazios , kështu që ne duhet të luajmë, por ende të kemi emocione dhe me emocione, hapim gazin dhe luajmë për gola", tha ai.

tuchel