Sport 7 Mars 2023, 23:14

Benfika “shtyp” Bryzhin dhe lëshon ‘kërcënim’ të fortë në çerekfinale, Çelsi rilind në Champions dhe siguron kualifikimin

Shkruar nga Pamfleti

Benfika “shtyp” Bryzhin dhe lëshon

Benfika nuk ka zhgënjyer pritshmërinë, teksa ka siguruar kalimin në çerekfinalet e Ligës së Kampioneve me një paraqitje bindëse përballë Klub Bryzh, duke fituar me rezultatin e thellë 5-1.

Portugezët zhbllokuan sfidën që në minutat e para të lojës, por ishte VAR-i që i ndali. Sfida u zhbllokua në minutën e 38. Ishte Rafa Silva ai që shënoi pas një aksioni të rrjedhshëm të Benfikës. Në minutën e 45 ishte Ramos që dyfishoi sfidën pas disa kalimeve mjaft të bukura në zonë.

Në pjesën e dytë ishte sërish Ramos ai që shënoi golin e tretë dhe të dytin personal. Zhoao Maria shënoi të katërtin nga pika e bardhë e penalltisë në minutën e 71. Gjashtë minuta më vonë ishte i sapofuturi Neres që pesëfishoi. Miqtë shënuan golin e nderit me Meijer në minutën e 87 që shënoi një super gol

Ndeshjen e parë në Belgjikë, Benfika fitoi me rezultatin e pastër 0-2 dhe rezultati i përgjithshëm shkon në 7-1.

Çelsi është kualifikuar në çerekfinalen e Champions League, pasi triumfoi 2-0 me Dortmundin në “Stamford Bridge”, duke përmbysur kështu humbjen 1-0 në ndeshjen e parë.

Blutë e Londrës insistuan në 45 minutat e para dhe u shpërblyen në fund me golin e Stërling. Pjesa e dytë nisi në mënyrë perfekte për të besuarit e Poter, që fituan një penallti.

Ekzekutimi i dobët i Kaji Havertz, por arbitri vendosi të përsëriste 11-metërshin për shkak se disa lojtarë ishin futur në zonë. Në tentativën e dytë, Havertz nuk fali dhe dërgoi topin pas shpinës së portierit të verdhezinjve, Mejer. Deri në fund nuk pati ndryshim rezultati, me Çelsin që vazhdon rrugëtimin e tij në kompeticionin madhor.

benfika klub bryzh Çelsi borusia e dortmundit champions league