Sport18 Maj 2024, 20:52

“Faleminderit për emocionet”, letra e Klop për tifozët e Liverpulit: Do jem gjithmonë njëri prej jush

Shkruar nga Pamfleti

“Faleminderit për emocionet”, letra e Klop për

Trajneri gjerman, Jurgen Klop i ka shkruar një letër tifozëve të Liverpulit, pasi do largohet në fund të sezonit.

Para se të vija te Liverpuli, nuk kisha shkruar asnjë letër në një gazetë në jetën time. Tani po shkruaj të dytën letër për “Liverpool ECHO”…

Kjo do të thotë që unë jam ndoshta në një moshë të konsiderueshme tani dhe se kjo është një gazetë që luan një rol të rëndësishëm në këtë qytet. Për mua është një mënyrë e shkëlqyer për të folur me sa më shumë njerëz që jetojnë këtu.

Ka ardhur koha që unë të them lamtumirë. E di që nuk është më lajm, por është e rëndësishme t’jua them. Për mua, Liverpuli është qyteti i njerëzve krahë hapur. Një vend që të pret si një djalë të vetin dhe nuk i intereson nga vjen. Ai thjesht dëshiron që ju të jeni pjesë e tij dhe unë nuk mund të jem më krenar që më lejoi të kisha këtë privilegj të pabesueshëm. Një qytet që ofron këtë lloj mirëseardhjeje meriton të paktën një lamtumirë të duhur.

Ka kaq shumë që mund të them tani dhe ka kaq shumë momente të veçanta për të cilat mund të flas. Në fushë dhe jashtë saj krijuam kujtime mes nesh që do të jetojnë me mua përgjithmonë. Por kur mendoj për këtë qytet dhe njerëzit e tij të mrekullueshëm, mësimi më i madh që do të marr me vete është se heqja dorë nuk është padyshim në fjalor. Nëse jeni nga këtu, shanset janë që jo vetëm të jeni gati për të luftuar, por në të vërtetë dëshironi ta bëni atë. Edhe kur shanset janë kundër jush, është gjithmonë e mundur të fitoni.

Më pëlqeu më shumë se sa mund të thoja ndonjëherë. Ndarja e momenteve të suksesit me njerëzit mund të jetë vetëm e veçantë, pavarësisht se në cilin klub jeni, por mënyra se si e bën Liverpuli e çon atë në një nivel krejtësisht të ri. Kështu ka qenë edhe pas zhgënjimeve të mëdha, si në vitin 2022. Përtej kësaj, më pëlqeu fakti që ky është qyteti i futbollit. Pavarësisht se ku shkoni në Liverpul dhe pavarësisht se me kë flisni, njerëzit duan të flasin për futbollin. Çdo fjalë e vetme përmban një pasion dhe dashuri për lojën.

Sigurisht, unë jam në anën e kuqe dhe do të jem gjithmonë me të, por e di nga përvoja se e njëjta gjë është absolutisht e vërtetë për skuadrën blu. Nesër do të jetë hera e fundit që do të menaxhoj Liverpul FC dhe do të jetë një rast ku do të përpiqemi edhe njëherë t’i bëjmë krenarë tifozët tanë, por gjithashtu do të jetë një mundësi për të kujtuar momentet e kaluara së bashku. Do të kujtoj gjithçka me dashuri dhe do të jem mirënjohës për kohën që kalova këtu. Liverpuli është një qytet në të cilin kemi jetuar dhe punuar, por është gjithashtu një vend me të cilin kemi rënë në dashuri. Tani gjithçka që mund të bëj është të të uroj gjithë të mirat për të ardhmen. Liverpuli e meriton. Ti e meriton!

Faleminderit. Faleminderit për gjithçka”.

jurgen klop trajneri i liverpulit