Sport12 Mars 2023, 16:23

Kaloi finishin e gjysmëmaratonës së Elçes, humb jetën atleti 21-vjeçar

Shkruar nga Pamfleti

Kaloi finishin e gjysmëmaratonës së Elçes, humb jetën

Një atlet 21-vjeçar humbi jetën këtë të dielë, pasi u rrëzua në vijën e finishit të gjysmëmaratonës në Elçe, kanë konfirmuar burimet nga organizatorët e këtij eventi sportiv.

‘Atleti’ amator, identiteti i të cilit ende nuk bëhet i ditur, është rrëzuar pasi ka kaluar vijën e finishit dhe është trajtuar nga shërbimet shëndetësore, të cilët janë përpjekur ta ringjallin. I riu është transferuar me urgjencë në spitalin e përgjithshëm të Elçes, ku është çertifikuar edhe humbja e jetës.

Gjysmëmaratona e Elçes, e cila festoi edicionin e saj të 50, ka pasur pjesëmarrjen e 3.200 sportistëve dhe në këtë edicion është shënuar nga temperaturat e larta, pasi ato kanë arritur mbi 30 gradë.

Gjatë saj ka pasur raste të fikti dhe goditjes së nxehtësisë, që janë trajtuar nga shërbimet shëndetësore të organizatorëve të ngjarjes.

gjysmëmaratona e elçes atleti