lëvizja bashkë

“Lëvizja Bashkë” regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit, Arlind Qori zyrtarisht përballë Veliajt dhe Këlliçit për Bashkinë e Tiranës - Politike
Politike21 Mars 2023, 16:51

“Lëvizja Bashkë” regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit, Arlind Qori zyrtarisht përballë Veliajt dhe Këlliçit për Bashkinë e Tiranës

Shkruar nga Pamfleti

“Lëvizja Bashkë” regjistrohet në zgjedhjet e 14

Lëvizja Bashkë e Arlind Qorit ka mundur të sigurojë në Kolegjin Zgjedhor të drejtën për tu regjistruar në zgjedhjet vendore të 14 majit. Vendimi u mor sot në seancën e mbajtur në orën 15:00 nga Kolegji Zgjedhor.

Në seancën e mbajtur në Kolegj, Lëvizja Bashkë paraqiti vendimin e formës se prerë të gjykatës që doli dje. Bazuar në këtë vendim u vendos rrëzimi i vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për mos regjistrimin e partisë në fjalë në zgjedhje dhe detyrimin e KQZ-së për zbatimin e këtij vendimi.

Tashmë, Qori u bashkohet zyrtarisht kandidatëve të partive të tjera në garën për Bashkinë e Tiranës. Partia Socialiste kërkon ri konfirmimin e krye bashkiakut Erion Veliaj, ndërsa Sali Berisha ka përzgjedhur Belind Këlliçin përmes procesit të Primareve, ndërsa grupi që mbështet Enkelejd Alibeajn nuk ka ende një emër.

lëvizja bashkë rregjistrohet zgjedhjet