Politike27 Shtator 2023, 20:34

Rama e drodhi, Kreshnik Spahiu: Nuk mjafton, duhet t’i kërkonte BE-së sanksione për Serbinë

Shkruar nga Pamfleti

Rama e drodhi, Kreshnik Spahiu: Nuk mjafton, duhet t’i kërkonte

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi deklaratën e Ramës për tensionet Kosovë-Serbi që bie për herë të parë në kundërshtim me deklaratat e Bashkimit Europian.

Në një intervistë për Euronews Albania, Spahiu tha se Rama mbajti një qëndrim elektoral, as në kohë e as të vonuar, por të vënë nën presion nga opinioni.

“Figurat politike në këtë rast shkojnë bashkë me rrymën, me opinionin, si një pasojë e një patriotizmi populist të momentit. Padyshim që është i drejtë, por mendoj që nuk ka shumë vlerë”, u shpreh Spahiu.

Juristi shtoi gjithashtu se Rama duhet ti kërkonte Bashkimit Europian sanksione për Serbinë dhe dalja kundër tyre pas ngjarjes së të dielës nuk është mjaftueshëm.

 

kreshnik spahiu rama serbi sanksione