Shqipëria U-21 nuk i reziston Italisë, e humb ndeshjen në minutën e fundit - Sport
Sport11 Shtator 2018, 22:38

Shqipëria U-21 nuk i reziston Italisë, e humb ndeshjen në minutën e fundit

Shkruar nga Pamfleti
Shqipëria U-21 nuk i reziston Italisë, e humb ndeshjen në

Shqipëria U-21 nuk i reziston Italisë, e humb ndeshjen në minutën e fundit

Shqipëria e moshës deri në 21 vjec mund të kishte marrë një barazim domethënës ndaj moshatarëve të saj italianë, por u këput në minutën e fundit me dy gola të axurrëve. Edhe pse pati mjaft kritika për Alban Bushin dhe zgjedhjet e tij në këtë periudhë, ku flitej për lojtarë që luajnë në ligat e katërta e të pesta në Gjermani e Itali, apo dhe “cunat e babit” nga kampionati shqiptar

Pra për Shqipërinë U-21 ishte një provë e mirë në miqësoren e zhvilluar me Italinë në qytetin e Cagliarit. Kuqezinjtë e Shpresës u mposhtën me rezultat 1-3, por fati nuk ishte me ta pasi në kohën shtesë pësuan dy gola naivë.

Goli i parë i sfidës u shënua në minutën e 27-të nga Dimarco me një goditje fluturimthi, që e kapi të papërgatitur mbrojtjen dhe portierin Selmani. Në pjesën e dytë, Giacomo Vrioni, një prurje e re e Bushit, fitoi një goditje të lirë në një pozicion të volitshëm, të cilën e ekzekutoi Ramadani. Topi i goditur nga ish-mesfushori i Partizanit përfundoi në shtyllë.

Pak minuta më pas Vrioni, i cili luan me Venezian, tentoi na jashtë zonës, duke fituar një këndore. Në fundin e sfidës ishte Selmani shpëtimtari i kuqezinjve, që me një ndërhyrje të zgjuar shmangu golin e dytë. Në kohën shtesë goditja e Kristal Abazajt përfundoi aty ku bashkohet traversa me shtyllën e më pas te këmbët e Vrionit, që me gjakftohtësi e dërgoi topin në rrjetë. Për fat të keq, Shqipëria u shpërfytyrua pas këtij momenti pozitiv, duke pësuar dy gola të njëpasnjëshëm me autorë Murgian dhe Pariginin.

Kujtojmë së fundmi se në grupin e dytë eliminator për Europioanin e ardhshëm, Shqipëria mbetet në vend të parafundit, teksa skuadra si Islanda, Irklanda e Veriut dhe Sllovakia janë renditur më mirë sesa tanët. Kuptohet, Spanja mban vendin e parë si skuadra më e mirë e padiskutueshme e këtij grpi. Kuqezinjtë lënë pas vetëm Estoninë dhe kjo renditje mund të quhet dështim. /Pamfleti Sport

Sport