Bota30 Nëntor 2023, 07:13

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger, 'gjiganti' i politikës së jashtme amerikane

Shkruar nga Pamfleti
Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,
Henry Kissinger

Një personazh më i madh se jeta, ai e gjeti veten në qendër të pushtetit gjatë ngjarjeve më të rëndësishme të shekullit të kaluar.

Ish-sekretari amerikan i shtetit Henry Kissinger ka vdekur në moshën 100-vjeçare në shtëpinë e tij në Konektikat.

Një deklaratë nga Kissinger Associates nuk dha shkakun e vdekjes.

Kissinger shërbeu si diplomati më i lartë i Amerikës dhe këshilltari i sigurisë kombëtare gjatë administratave të Nixon dhe Ford.

Ai ndoqi energjikisht politikën e detentimit që shkriu marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik dhe Kinën. Ai u akuzua për mbështetje të heshtur për grushtin e përgjakshëm që përmbysi një qeveri të majtë në Kili.

Kush është Henry Kissinger?

Një praktikues i përkushtuar i "realizmit" në marrëdhëniet me jashtë, ai u nderua me Çmimin Nobel për Paqen dhe u dënua ashpër si kriminel lufte.

Si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së dhe Sekretar i Shtetit, ai ndoqi me energji politikën e detentimit, e cila shkriu marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik dhe Kinën.

Diplomacia e tij e anijes ndihmoi në përfundimin e konfliktit arabo-izraelit të vitit 1973; dhe negociatat e Marrëveshjes së Paqes të Parisit e nxorrën Amerikën nga makthi i saj i gjatë në Vietnam.

Por atë që mbështetësit e tij e përshkruan si "Realpolitik", kritikët e tij e dënuan si të pamoralshme.
Ai u akuzua për mbështetje të heshtur për grushtin e përgjakshëm që përmbysi një qeveri të majtë në Kili dhe për mbylljen e syve ndaj 'luftës së pistë' të ushtrisë argjentinase kundër popullit të saj.

Kur dëgjoi se Kissinger-it iu dha çmimi Nobel, komediani Tom Lehrer deklaroi në mënyrë të famshme se "satira politike është e vjetëruar".

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,
Henry Kissenger fitoi Çmimin Nobel për Paqen; por kritikët e tij e dënuan.

Heinz Alfred Kissinger lindi në një familje hebreje të klasës së mesme në Bavari më 27 maj 1923. Familja e la vonë për të ikur nga persekutimi nazist, por ata iu bashkuan komunitetit gjermano-hebre në Nju Jork në 1938.

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,
Henry Kissinger 11 vjeç së bashku me vëllain e tij më të vogël Walter.

"Henry" ishte një adoleshent natyrshëm i turpshëm, i cili kurrë nuk e humbi theksin apo dashurinë e tij për futbollin. Shkollën e mesme e ndoqi natën, ndërsa ditën punonte në një fabrikë furçash rroje; dhe planifikoi të studionte kontabilitet, por u dërgua në ushtri.

I caktuar për këmbësorinë, truri dhe aftësitë e tij gjuhësore u përdorën nga inteligjenca ushtarake.  Nga fundi i luftës, ai u bashkua me Kundërzbulimin. 23-vjeçarit iu dha një ekip për të gjuajtur ish-oficerët e Gestapos, me fuqi absolute për të arrestuar dhe ndaluar të dyshuarit.

Luftërat e vogla bërthamore

Pas kthimit të tij në Shtetet e Bashkuara, ai studioi shkenca politike nga Harvard, duke u ngjitur në shkallët akademike.

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,
Kissinger u bë Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Nixon në 1968

Në vitin 1957, ai botoi një libër, Lufta Bërthamore dhe Politika e Jashtme që thoshte se një luftë e kufizuar atomike mund të fitohej. I shtruar me një gjuhë anti-skeptike, ai pretendoi se përdorimi "taktik" dhe "strategjik" i një race të re raketash më të vogla mund të ishte racional. Libri e vuri re. Marshimi i gjatë i Kisingerit drejt famës dhe ndikimit kishte filluar; dhe teoria e "luftës së vogël bërthamore" është ende me ndikim.

Ai u bë ndihmës i guvernatorit të Nju Jorkut dhe kandidatit presidencial Nelson Rockefeller. Dhe kur Richard Nixon fitoi Shtëpinë e Bardhë në vitin 1968, Kissinger-it iu ofrua një post: Këshilltar i Sigurisë Kombëtare. Ishte një marrëdhënie komplekse. 

Presidenti ndihej i mbështetur në këshillat e Kissinger-it për marrëdhëniet ndërkombëtare, por ishte i prirur për shpërthime antisemite dhe dyshime ndaj hebrenjve amerikanë. Lufta e Ftohtë ishte në kulmin e saj: Harmagedoni sapo ishte shmangur mbi Kubë, trupat amerikane ishin ende në Vietnam dhe Rusia kishte pushtuar së fundmi Pragën.

Vietnami

Ndërkohë, SHBA po përpiqej të tërhiqej nga Vietnami.

"Paqe me nder" ishte një premtim kryesor zgjedhor i Nixon dhe Kissinger kishin arritur prej kohësh në përfundimin se çdo fitore ushtarake amerikane ishte e pakuptimtë pasi ato nuk mund "të arrinin një realitet politik që mund t'i mbijetonte tërheqjes sonë përfundimtare".

Ai hyri në negociata me Vietnamin e Veriut, por ra dakord me Nixonin për sulme klandestine të bombardimeve në Kamboxhia neutrale në një përpjekje për t'i privuar komunistët nga trupat dhe furnizimet. Politika rezultoi në vdekjen e të paktën 50,000 civilëve dhe destabilizimi i vendit çoi në luftën civile kamboxhiane dhe regjimin brutal të Pol Pot.

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,
Henry Kissinger negocion me Le Duc Tho të Vietnamit të Veriut në Paris, 1973. Dyshit iu dha së bashku Çmimin Nobel për Paqen

Gjatë një serie të vështirë negociatash me Viet Kongun në Paris, Kissinger  tashmë sekretar i shtetit -negocioi tërheqjen ushtarake amerikane nga Vietnami i Jugut.
Ai i dha atij Çmimin Nobel për Paqe së bashku me Le Duc Tho të Vietnamit të Veriut një vendim i sulmuar ashpër nga aktivistët e paqes. Kissinger e pranoi çmimin "me përulësi" dhe ia dhuroi çmimin fëmijëve të ushtarakëve amerikanë të vrarë në konflikt. Dy vjet më vonë, kur forcat komuniste pushtuan Vietnamin e Jugut, ai u përpoq ta kthente atë.

Realpolitika

Diplomacia e tij e anijes solli një armëpushim pas luftës arabo-izraelite të vitit 1973. Sistemi sekret i regjistrimit të Nixon-it në Shtëpinë e Bardhë kapi falënderimet e mëdha të kryeministres izraelite Golda Meir për mënyrën se si ai dhe Kissinger e kishin trajtuar vendin e saj.
Por pasi ajo u largua, kasetat zbuluan një 'real politikë' më të errët. As Kissinger dhe as Nixon nuk kishin asnjë qëllim për të ushtruar presion mbi Bashkimin Sovjetik për të lejuar hebrenjtë rusë të kërkonin një jetë të re në Izrael.

"Emigrimi i hebrenjve nga Bashkimi Sovjetik nuk është një objektiv i politikës së jashtme amerikane," tha Kissinger.

Fuqia: afrodiziaku i fundit

Polemika e pasoi pasi u largua nga detyra në vitin 1977: oferta për një karrige në Universitetin e Kolumbias u tërhoq pas protestave të studentëve.

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,
Henry Kissinger me Princeshën Diana në 1996

Ai u bë një kritik i fuqishëm i politikës së jashtme të Jimmy Carter dhe Bill Clinton, duke argumentuar se presidentët donin një hap shumë të shpejtë drejt paqes në Lindjen e Mesme. 

Pas 11 shtatorit, George W Bush i kërkoi Kissinger të kryesonte hetimin për sulmet në Nju Jork dhe Uashington, por ai u detyrua të tërhiqej brenda disa javësh,  pasi refuzoi të zbulonte listën e klientëve të konsulencës së tij dhe t'u përgjigjej pyetjeve në lidhje me konfliktet e interesit.

Ai zhvilloi takime me Presidentin Bush dhe Zëvendës Presidentin Dick Cheney, për t'i këshilluar ata mbi politikën në Irak pas pushtimit të vitit 2003. "Fitorja mbi kryengritjen," u tha ai atyre, "është e vetmja strategji e daljes."

Gjithmonë me ndikim, ai e informoi Donald Trump për çështjet e jashtme pas zgjedhjes së tij në 2017 duke sugjeruar, ndër të tjera, pranimin e pushtimit të Krimesë nga Vladimir Putin.

Megjithëse, në kohën kur ai arriti moshën 100 vjeç në 2023, ai kishte ndryshuar pikëpamjen e tij për Ukrainën. Pas pushtimit rus, ai argumentoi se vendi i Presidentit Zelensky duhet të bashkohet me NATO-n pasi të sigurohet paqja.

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,
Henry Kissinger informon Presidentin Trump në Shtëpinë e Bardhë

Henry Kissinger kishte një listë të gjerë kontaktesh dhe një zgjuarsi të gatshme. “Fuqia”, kishte dashur të thoshte, “është afrodiziaku i fundit”.
Një personazh më i madh se jeta, ai e gjeti veten në qendër të pushtetit gjatë ngjarjeve më të rëndësishme të shekullit të kaluar.

Për tërbimin e shumë njerëzve, ai mbeti i pafalshëm për ndjekjen e tij të vetme të interesave të SHBA-së dhe mbrojtjen e mënyrës së jetesës së qarkut të tij të adoptuar.

“Një vend që kërkon përsosmëri morale në politikën e tij të jashtme”, deklaroi ai dikur, “nuk do të arrijë as përsosmërinë dhe as sigurinë”./ Pamfleti

henry kissinger