Bota 7 Shtator 2023, 20:58

SHBA paralajmëron sërish Korenë e Veriut: Furnizimi me armë i Rusisë, gabim fatal!

Shkruar nga Pamfleti

SHBA paralajmëron sërish Korenë e Veriut: Furnizimi me armë

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, ka deklaruar se do të ishte një "gabim i madh" për Korenë e Veriut që të shkëmbejë mbështetje ushtarake me Rusinë.

Harris, e cila është në Xhakartë, Indonezi, për një samit të ASEAN, i tha CBS News se do të ishte një shenjë dëshpërimi për Rusinë që të kërkonte ndihmë nga Koreja e Veriut e izoluar dhe kjo do të izolonte më tej të dy vendet.

"Unë mendoj se do të ishte një gabim i madh. Ideja se ata do të furnizonin municion për këtë qëllim do të ishte një gabim i madh.  Unë gjithashtu besoj shumë se si për Rusinë ashtu edhe për Korenë e Veriut, kjo do t'i izolojë më tej ata", tha ajo.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar ditët e fundit se negociatat për armët midis Rusisë dhe Koresë së Veriut po përparojnë në mënyrë aktive, ndërsa një raport thotë se Kim Jong Un i Koresë së Veriut planifikon të udhëtojë në Rusi këtë muaj për të takuar Vladimir Putinin dhe për të diskutuar furnizimin e Moskës me armë për përpjekjet e saj të luftës.

"Është shumë e qartë se Rusia është qartësisht shumë e dëshpëruar. Ata tashmë kanë përjetuar një dështim strategjik. Vetëm mendoni për këtë, në fillim të gjithë kësaj, një vit e gjysmë më parë, ekspertët thoshin se kjo do të përfundonte brenda disa ditësh. Epo, ukrainasit janë ende duke luftuar", deklaroi Harris.

shba koreja e veriut