Sport15 Mars 2023, 18:40

Kaos në Napoli, tifozët e Frankfurtit shkatërrojnë qytetin, djegin një makinë policie (Video)

Shkruar nga Pamfleti
Kaos në Napoli, tifozët e Frankfurtit shkatërrojnë qytetin,

Tifozët e Ajntrahtit të Frankfurtit kanë shkaktuar trazira në qytetin e Napolit, përpara ndeshjes së dytë të 1/16-ve të Ligës së Kampionëve të klubit gjerman kundër italianëve.

Sky Italia shkruan se 800 policë italianë janë mobilizuar për ruajtjen e rendit, por siç tregojnë edhe pamjet shumë lokale janë shkatërruar dhe një makinë policie është djegur. E gjithë situata po monitorohet edhe nga helikopterët e policisë, ndërsa përplasjet e para nisën që të martën në mbrëmje kur tifozët gjermanë mbërritën në Napoli.

Është pritur për tensione mes tifozëve të dy klubeve, teksa spitaleve të zonës u është dërguar një letër nga autoritetet për përplasje të mundshme që mund të ndodhin mes dy fraksioneve rivale.

Dhomat e urgjencës janë në alarm për shkak të dhunës që mund të ndodhë më vonë, me numrin e policëve të vendosur tani në rritje për mbrojtje.

Mësohet se tifozët e Frankfurtit janë vendosur në zonën ku ndodhet aktualisht policia, pasi kanë shkatërruar xhamat e dyqaneve.

Italianët fillimisht i kishin ndaluar tifozët gjermanë të vinin në ndeshjen në Napoli për shkak të përplasjeve midis dy palëve në ndeshjen e parë.

Por vendimi u anulua më vonë. Ndeshja e parë përfundoi 2-0 për Napolin.

tifozë e ajntraht frankfurt champions league napoli