Sport15 Mars 2023, 22:32

Roberto Martinez shpall të premten e ardhshme listën e lojtarëve, trajneri i Portugalisë merr vendimin për Kristiano Romandon

Shkruar nga Pamfleti
Roberto Martinez shpall të premten e ardhshme listën e lojtarëve,

Kristiano Ronaldo do të vijojë të jetë pjesë e përfaqësueses së Portugalisë edhe pas transferimit në Arabinë Saudite tek Al Nassr.

“The Athletic” siguron se, CR7, i cili më 5 shkurt festoi 38-vjetorin e lindjes, do të jetë në listën e përpiluar nga trajneri Roberto Martinez, e cila do të bëhet publike të premten e ardhshme, në orën 12:30.

Pavarësisht se tani luan në një ligë më pak të njohur, sulmuesi i Al Nassr, i cili ka regjistruar tetë gola dhe dy asistime në nëntë ndeshje për skuadrën saudite, do të jetë ndër të zgjedhurit e trajnerit spanjoll për fillimin e kualifikueseve për “EURO 2024”, me ndeshjet kundër Lihtenshtajnit dhe Luksemburgut.

Ai më parë ka luajtur për ekipin e parë të Portugalisë nën drejtimin e Luiz Felipe Skolarit, Karlos Keiroz, Paulo Bento dhe Fernando Santos. Martinez u takua me Ronaldon përpara se të vendoste ta thërriste sulmuesin veteran. Vendimi i tij për të zgjatur karrierën e tij ndërkombëtare do të përfitojë financat e FA portugeze.

Ish-trajneri i Belgjikës shpresonte se Ronaldo do të vazhdonte të përfaqësonte vendin e tij kur të zbulohej në fillim të vitit.

Ne do të fillojmë një proces futbolli në përpjekje për të njohur të gjithë lojtarët që mund të arrijnë në ekipin kombëtar”, tha Martinez. “Ne do t’u japim të gjithë lojtarëve një mundësi dhe do t’i respektojmë të gjithë ata që janë tashmë në ekipin kombëtar. Kristiano është një prej tyre.

Jam i kënaqur që mund t’i kem pranë. Është një proces që duhet ta përballojmë natyrshëm, me përgjegjësi dhe do të marrim vendime të rëndësishme për ekipin.” Ronaldo ka shënuar tetë gola në nëntë ndeshje për Al Nassr, i cili është i dyti në Ligën Pro Saudite.

kristiano ronaldo roberto martinez trajneri i portugalisë