Top Channel

Plas sherri në “Top Channel”, mbyllet emisioni “Top Story” pas përplasjeve për investigimet; akuza mes palëve - Aktualitet
Aktualitet31 Mars 2022, 21:09

Plas sherri në “Top Channel”, mbyllet emisioni “Top Story” pas përplasjeve për investigimet; akuza mes palëve

Shkruar nga Pamfleti
Plas sherri në “Top Channel”, mbyllet emisioni “Top

Televizioni Top Channel është mbërthyer sërish nga përplasjet dhe debatet. Ditën e sotme është bërë me dije se një ndër emisionet investigative “Top Story” është mbyllur. Ka qenë vetë stafi i emisionit që e dha njoftimin përmes faqes së tyre në rrjetet sociale. Sipas tyre, ky vendim erdhi pas përgatitjes së një materiali me temë “Oligarkët e Rilindjes Urbane”.

“Me keqardhje njoftojmë publikun, se emisionit investigativ #TopStory, i duhet të ndërpresë transmetimin në televizionin kombëtar Top Channel. Ditën e djeshme, e mërkurë 30 mars 2022, në mënyrë të pashpjegueshme, është njoftuar stafi për anulimin e emisionit me temë “Oligarkët e Rilindjes Urbane”, edhe pse promo kishte tre ditë që ishte transmetuar në Top Channel. Ky investigim nxirrte në pah problemet, abuzimet dhe korrupsionin në ndërtimin e qendrave të qyteteve në 8 vitet e fundit”, shprehej stafi.

Reagon Top Channel

Por ka ardhur më pas dhe një reagim nga Top Channel. Në edicionin lajmeve u publikua një kronikë për mbylljen e emisionit.

“Ekipi ligjor i Top Channel është duke përgatitur dosjen përkatëse, për t’ja përcjellë autoriteteve, për të nxjerrë përgjegjësitë ligjore dhe dëmin që i është shkaktuar kompanisë nga këta individë, të cilët kanë përdorur profesionin dhe emisionin, si mjet gjobash dhe kërcënimesh, duke keqpërdorur edhe donacione të huaja. Sot, këta individë ose më saktë njëri prej tyre, Endrit Habilaj, i cili ka akses në faqen e emisionit në Facebook, ka lëshuar një tjetër shpifje në drejtim të Top Channel. Se mbrëmë është hequr një emision i tyri. Në fakt është hequr një material i cili ashtu si dy tre javët e fundit, ishte lënë për t’u transmetuar në mirëbesim dhe jashtë kontrollit editorial të Top Channel. Por kur bordi shqyrtoi materialet dhe vuri re shkeljet e rënda etike dhe profesionale, mori vendimin e mos transmetimit të kësaj gjobe, vënë në emër të dy personave që dikur punonin në Top Channel, dhe jo në interes të së vërtetës. Emisioni nuk është mbyllur. Top Story si emër nuk ka lindur në vitin 2018, atëherë kur u mor dhe u transformua ashtu siç është sot. Top Story ka lindur në tetor të vitit 2006 dhe për 11 sezone ishte emisioni më i suksesshëm politik në ekran”, shprehet TCH.

Reagon gazetari Habilaj

Pas kronikës së Top Channel ka reaguar edhe autori i emisionit Endrit Habilaj në rrjete sociale. Ai ka treguar detaje nga konflikti brenda televizionit.

Endrit Habilaj: Ky shkrim është i turpshëm dhe që nuk i bën nder jo Top Channel, por askujt. Tani le të marrim me radhë disa fakte:

– E para, unë kam dhënë dorëheqjen në 28 shkurt 2022. Nga ajo ditë, nuk kam patur fare akses për emisionin Top Story.

– E dyta, emisioni “Oligarkët e Rilindjes Urbane”, është realizuar nga Esmeralda Keta, fituese e dy çmimeve të BE. Tema është realizuar fare pa ndërhyrjen time. Dhe kjo mund të provohet lehtësisht duke kontaktuar Esmeraldën. Emisioni është anulluar dje, në 30 Mars 2022.

– E treta, emisioni i Rilindjes Urbane, ishte raportuar tek Bashkimi Europian, një projekt që e fitoi nëpërmjet aplikimit tim dhe FES. Unë sot e kësaj dite, këtë temë nuk e kam parë.

– E katërta, një pyetje për Vjollca Hoxhën, a ke vënë gjobë ti ndaj Samir Manes, duke anulluar emisionin “Kadastra e Vlorës”?!

– E pesta, një pyetje për Sokol Ballën, a po i vë gjobë fabrikave të prodhimit të vezëve dhe çfarë gjobash i ke premtuar Vjollca Hoxhës, me ardhjen në Top Channel.

– E gjashta, zonja Hoxha, përse po i bie Kadastrës përditë, a ke kërkuar legalizimin e objektit Folie tek pedonalja dhe më pas ndërtimin e një kulle aty?

– E shtata, faqja e facebook, është krijuar nga ekipi i Top Story dhe me ardhjen e Sokol Ballës kjo faqe u kërkua ti kalohej atij. I sugjerojë të ngrejë një faqe vet, siç ka ngritur shumë gjëra.

– E teta, ekipi i Top Story, nuk është njoftuar për ndërrimin e emrit dhe që emisioni politik i Sokol Ballës do të merrte këtë emër.

Aktualitet #Top Story sherr Top Channel