#trifon murataj

Bosi i kompanisë së drogës Trifon Murataj blen drejtësinë, liron nga burgu të birin Marson Murataj, rinis reklamimin e Ban - Anti-Mafia
Anti-Mafia23 Shkurt 2022, 10:49

Bosi i kompanisë së drogës Trifon Murataj blen drejtësinë, liron nga burgu të birin Marson Murataj, rinis reklamimin e Ban

Shkruar nga Pamfleti
Bosi i kompanisë së drogës Trifon Murataj blen

Bosi i kompanisë së drogës Trifon Murataj blen drejtësinë, liron nga burgu të birin Marson Murataj, rinis reklamimin e Bana-King/kokainës

Bosi i kompanisë së drogës Trifon Murataj duket se ka arritur të blejë segmente të drejtësisë me paratë e kokainës, të kamufluara me banane, për të mbyllur me sa më pak kosto skandalin e kapjes së 119 kg kokainë të pastër në kamionët e kompanisë së tij Bana-King/Zico.

Fillimisht, bosi i Bana-King-kokainës Trifon Murataj i shpëtoi përgjegjësisë penale, ndërsa prangat iu vendosën vetëm administratorit Marson Muratajn dhe dy shoferëve. Më pas, Trifon Murataj ka lëvizur fijet për të nxjerrë nga burgu të birin Marson Murataj. Fillimisht Gjykata e Tiranës e la në burg Marson Muratajn dhe dy shoferët. Më pas, bosi Trifon Murataj duket se është tundur fort, pasi vetëm disa javë më pas Gjykata e liroi nga burgu të birin Marson Muratajn.

Skandali është kaluar në heshtje nga mediat, SPAK dhe Inspektori i Lartë i Drejtësisë. Prej gati tre javësh, Marson Murataj, i biri dhe krahu i djathtë i Trifon Muratajt në kompaninë e kokainës së mbuluar me banane, është i lirë. Në burg kanë mbetur vetëm dy shoferët. Gjatë këtyre ditëve vijojnë përpjekjet për të liruar edhe dy shoferët, për shkak të frikës se mund të mërziten dhe të flasin. Dy shoferët pritet të lirohen gjatë ditëve në vijim, deri kur Trifonit t’i kapet ngarkesa e radhës. I dyshimtë është edhe qëndrimi i prokurorisë sa i takon lirimit të Marson Muratajt. Nuk dihet nëse prokuroria e ka ankimuar apo jo vendimin për lirimin e tij.

Nga ana tjetër, Trifon Murataj ka nisur sërish të reklamojë në media kompaninë e drogës Bana-King, me qëllim për të pastruar imazhin pas kapjes së 119 kg kokainë. Më shqetësues është fakti se kokainë nuk u kap falë një operacioni dhe gjurmimi policor, por u kap rastësisht pas përplasjeve mes grupeve të drogës, për të vjedhur kokainën. Grupe të caktuara droge në Tiranë kishin informacion të detajuar për ngarkesën, ndërsa policia dhe prokuroria ishin jashtë loje./Pamfleti

Anti-Mafia #Bosi i kompanisë së drogës Trifon Murataj blen drejtësinë #liron nga burgu të birin Marson Murataj #rinis reklamimin e BanaKing/kokainës