Alfred Peza

Zyrtare/ Alfred Peza merr pafajësi për llogarinë e 1.1 miliard lekëve - Aktualitet
Aktualitet15 Shtator 2018, 19:09

Zyrtare/ Alfred Peza merr pafajësi për llogarinë e 1.1 miliard lekëve

Shkruar nga Pamfleti
Zyrtare/ Alfred Peza merr pafajësi për llogarinë e 1.1 miliard

Zyrtare/Alfred Peza merr pafajësi për llogarinë e 1.1 miliard lekëve

Ish-deputeti i Partisë Socialiste Alfred Peza, tashmë sekretar për marëdhëniet me mediat në PS ka marrë pafajësi për akuzat e ngritura nga prokuroria e Tiranës. 

Vendimi i pafajësisë është dhënë ditën e premte nga gjyqtari i Tiranës, Artan Gjermeni, i cili i tha gazetarëve, se Alfred Peza ishte shpallur i pafajshëm.

“Po është e vërtetë që ka marrë pafajësi. Prokuroria shkriu tre akuzat e ngritura më parë në një akuzë të vetme, atë të “deklarimit të rremë të pasurisë”, dhe pas një gjykimi të shkurtuar gjykata konkludoi me dhënien e pafajësisë”-tha gjyqtari Gjermeni. 

Prokuroria e Tiranës i zbut akuzat e ngritura më parë ndaj tij, duke mos u marrë aspak me veprat penale që lidhen me mënyrën se si i ka krijuar 1 milion dollarë. Më pas, gjyqtari Artan Gjermeni e shpall të pafajshëm sapo ai u zgjodh Sekretar për Median i Partisë Socialiste. Peza u akuzua nga prokuroria se kishte krijuar në mënyrë të dyshimtë një pasuri në cash, prej 1.1 miliar lekë, të cilat i kishte investuar duke blerë aksione në një bankë të nivelit të dytë./Pamfleti/

Aktualitet Zyrtare/Alfred Peza merr pafajësi për llogarinë e 1.1 miliard lekëve