Bajer Leverkusen

Çabi Alonso merr drejtimin e Bajer Leverkusen, skuadra gjermane ia beson stolin ish-it të Realit të Madridit - Sport
Sport 5 Tetor 2022, 20:33

Çabi Alonso merr drejtimin e Bajer Leverkusen, skuadra gjermane ia beson stolin ish-it të Realit të Madridit

Shkruar nga Pamfleti
Çabi Alonso merr drejtimin e Bajer Leverkusen, skuadra gjermane ia beson

Çabi Alonso merr drejtimin e Bajer Leverkusen, skuadra gjermane ia beson stolin ish-it të Realit të Madridit

Çabi Alonso është trajneri i ri i Bajer Leverkusen. Lajmi është bërë i ditur nga klubi gjerman nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale.

Mesa duket, humbja në Champions League përballë Portos ka rezultuar fatale për paraardhësin e spanjollit, me “aspirinat” që vendosën menjëherë shkarkimin e Seoanen.

Palët kanë arritur marrëveshjen për një kontratë të vlefshme deri në qershor të vitit 2024 dhe spanjolli pritet të prezantohet zyrtarisht nesër në orën 11:30, në ambientet e stadiumit “Bay Arena”.

Në 2021, Alonso ndihmoi skuadrën e Sociedad B të ngjitej në Segunda Divizion pas 60 vitesh pritje. Një tjetër alternativë e konsideruar nga Leverkusen ishte edhe Tomas Tuhel, por gjermani e hodhi poshtë ofertën e “Aspirinave”.

Gerardo Seoane e udhëhoqi Leverkusenin drejt vendit të tretë në sezonin e fundit, por nisja negative e edicionit të ri i kushtoi shtrenjtë teknikut zviceran.

ℹ️ #Bayer04 und Gerardo #Seoane gehen getrennte Wege. Welt- und Europameister @XabiAlonso wird neuer Cheftrainer der #Werkself.

Alle Infos ?https://t.co/afQxgZs8t1

— Bayer 04 Leverkusen (@bayer04fussball) October 5, 2022

Sport Bajer Leverkusen Çabi Alonso